Loading...

ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ НАКРАТКО

Европейският съюз (ЕС) е единствен по рода си икономически и политически съюз между 27 европейски държави.

ЕС в настоящия си вид се корени в няколко договора, подписани след Втората световна война. Първата стъпка е да се насърчи икономическото сътрудничество въз основа на идеята, че държавите, които търгуват помежду си, стават икономически взаимозависими, поради което е по-вероятно да избягват конфликти. В резултат на това през 1958 г. се създава Европейската икономическа общност, като първоначалната цел е да се засили икономическото сътрудничество между шест държави: Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Нидерландия и Франция.

Оттогава са се присъединили още 22 държави (а Обединеното кралство излезе от ЕС на 31 януари 2020 г.) и е създаден огромен единен пазар (известен още като „вътрешен пазар“), който продължава да се развива, за да достигне пълния си потенциал.

 

Това, което започва като чисто икономически съюз, се превръща в организация, обхващаща много различни области на политиката, като се започне от климата, околната среда и здравеопазването и се стигне до външните отношения и сигурността, правосъдието и миграцията.

Европейският съюз донесе повече от половин век мир, стабилност и благополучие, помогна да се повишат стандартите на живот и създаде единна европейска валута: еврото. Повече от 340 милиона граждани на ЕС в 19 държави днес я използват като своя валута и се ползват от нейните предимства.

Благодарение на премахването на граничния контрол между повечето държави от ЕС хората могат да пътуват свободно из по-голямата част от континента. Освен това стана много по-лесно да се живее и работи в друга държава в Европа. Всички граждани на ЕС разполагат с правото и свободата да избират в коя държава от ЕС да учат, да работят или да се пенсионират. Всяка държава от ЕС трябва да третира гражданите на ЕС по съвсем същия начин, както собствените си граждани, когато става дума за въпроси като заетост, социална сигурност и данъчно облагане.

Основният двигател на икономиката на ЕС е единният пазар. Той позволява на стоки, услуги, пари и хора да се движат свободно. ЕС се стреми да постигне същото и в други области като енергетиката, знанието и капиталовите пазари, за да гарантира, че европейците извличат максимална полза и от тези ресурси.

 

ЕС продължава да работи за повишаването на прозрачността и демократичността на своите управленски институции. Решенията се  Предоставени са по-големи правомощия на избирания пряко Европейски парламент, а националните парламенти играят по-голяма роля от преди, като работят успоредно с институциите на ЕС.

ЕС се ръководи от принципа на представителната демокрация, като гражданите са пряко представени на равнището на ЕС в Европейския парламент, а държавите членки — в Европейския съвет и Съвета на Европейския съюз.

Европейците се насърчават да допринасят за демократичния живот на Съюза, като изразяват мнението си за политиките на ЕС в хода на изготвянето им или като предлагат подобрения на съществуващите закони и политики. Европейската гражданска инициатива предоставя възможност на гражданите мнението им да има по-голяма тежест върху политиките на ЕС, които засягат живота им. Гражданите могат също да подават жалби и запитвания относно прилагането на правото на ЕС.

Както е заложено в Договора за Европейския съюз, „Съюзът се основава на ценностите на зачитане на човешкото достойнство, на свободата, демокрацията, равенството, правовата държава, както и на зачитането на правата на човека, включително правата на лицата, които принадлежат към малцинства. Тези ценности са общи за държавите членки в общество, чиито характеристики са плурализмът, недискриминацията, толерантността, справедливостта, солидарността и равенството между жените и мъжете.“

Тези ценности са неделима част от европейския начин на живот. Човешкото достойнство е в основата на основните права — то трябва да се зачита и защитава.

Правата на човека са защитени от Хартата на основните права на Европейския съюз. Те обхващат правото на недискриминация на основата на пола, расата или етническия произход, религията или убежденията, наличието на увреждане, възрастта или сексуалната ориентация, правото на защита на личните данни и правото на достъп до правосъдие.

През 2012 г. на ЕС беше присъдена Нобеловата награда за мир заради неговото застъпничество за мира, помирението, демокрацията и правата на човека в Европа.

Европейското гражданство е свързано и с възможност за упражняване на политически права. Всеки пълнолетен гражданин на ЕС има право да се кандидатира и да гласува на избори за Европейски парламент, независимо дали в държавата си на пребиваване, или в държавата си на произход.

ЕС е изграден въз основа на принципите на правовата държава. Всички граждани имат равни права пред закона и всичко, което прави ЕС, се основава на договори, които са договорени на доброволни и демократични начала от неговите държави членки. Правото и правосъдието се поддържат от независима съдебна система. Държавите, които са се присъединили към ЕС, са предоставили окончателна компетентност по въпросите на правото на ЕС на Съда на Европейския съюз, чиито решения трябва да се спазват от всички.


РАЖДАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

През 1992 г. с Договора от Маастрихт Европейската икономическа общност става „Европейски съюз“ (ЕС)

 

 

 

 

ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ РАЗШИРЯВАНИЯ

Между 1995 г. и 2013 г. към Европейския съюз се присъединяват 16 държави. 

След като Обединеното кралство напуска Европейския съюз през 2020 г., броят на държавите членки е 27.

РАЗБИРАМЕ НАШЕТО ОБЩО ПРОСТРАНСТВО

Когато говорим за Европа, може да имаме предвид различни неща. Най-напред Европа е континент. Континентите са големи пространства суша, които понякога са разделени от океани. Европейският континент се състои от множество държави и територии и 27 от тези държави са решили да станат част от едно общо пространство, което наричаме „Европейски съюз“. Някои от държавите в Европейския съюз са решили да използват една и съща валута — еврото. Те са част от „еврозоната“.

 

УВАЖАВАМЕ РАЗЛИЧИЯТА

В Европейския съюз всички пълнолетни граждани имат право да гласуват за политици, които се кандидатират на избори. Правото на гражданите да гласуват е основна част от всяка демокрация. Право на глас... и на защита. Всички граждани на ЕС имат определени права и свободи. Тези права и свободи са събрани в един документ, наречен „Харта на основните права на Европейския съюз“. Всеки трябва да спазва тази харта. Специални права на детето Децата са пълноправни граждани на ЕС. Те са почти една пета от населението на Европейския съюз. Хартата на основните права е много важна, защото дава на децата редица специални права: право да ходят на училище, право да изразяват мнението си, право на закрила, право на здравни грижи и др.

 

УЛЕСНЯВАМЕ ТЪРГОВИЯТА

Единна валута От 1 януари 2002 г. част от държавите от ЕС използват обща валута съгласно Договора от Маастрихт от 1992 г. — еврото. В момента 20 държави използват еврото: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Кипър, Ирландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словакия, Словения, Финландия, Франция и Хърватия. Заедно те образуват еврозоната. Останалите държави — България, Дания, Полша, Румъния, Унгария, Швеция и Чехия — все още използват националните си валути.

 

НИЕ СМЕ ЧАСТ ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ ПРОЕКТ

Европейският съюз е преди всичко група ценности, които ни позволяват да живеем заедно, въпреки различните езици, култури, религии и обичаи. За тези почти половин милиард души, които живеят в ЕС, не е лесно да разбират хората от съседните или по-далечните държави. Ако искаме да живеем заедно като общество, е важно да споделяме ценностите солидарност, толерантност, свобода, равенство и уважение. ЦЕННОСТИ Ние сме част от европейския проект Да живее мирът! През 2012 г. Европейският съюз получи Нобеловата награда за мир. Той реши да използва парите от наградата, за да помогне на деца, които нямат шанса да растат в мирна среда. До момента хиляди такива деца са участвали в образователни програми. Да сме солидарни означава да сме готови да си помагаме. Да сме толерантни означава да приемем, че хората могат да живеят и мислят по различни начини. Тези общи човешки ценности ни позволяват да се обединим и да почувстваме, че сме част от един общ проект, какъвто е Европейският съюз.

 

ДЪРЖИМ СЕ ОТГОВОРНО

Гражданите на Европейския съюз са и потребители, които купуват всякакви продукти и услуги за своите нужди или за удоволствие. Всички ние трябва да се замислим как потребяваме и как пътуваме. Като вземаме правилни решения и правим малки неща за опазване на околната среда в ежедневието си, ние допринасяме за устойчивото развитие. Европейският съюз предприема много действия, за да насърчи 27-те държави от ЕС да изпълняват устойчиви политики, които са от полза за всички хора в Европа и по света.

ОПАЗВАМЕ ПРИРОДАТА

За да живеем добре заедно, е важно да се грижим за заобикалящата ни среда — водата, въздуха, растенията и животните. Човешките дейности понякога нарушават баланса в природата. Ето защо трябва да променим някои от навиците си. Европейският съюз се бори срещу замърсяването и глобалното затопляне. Глобално затопляне Всеки жител на Европейския съюз изхвърля средно над един килограм боклук в кошчето всеки ден. А ние сме около 447 милиона! За щастие през последните години рециклираме много продукти — пластмасови бутилки, консервни кутии, стъкло, хартия и картон. Много пластмасови продукти за еднократна употреба, като например сламки, прибори за хранене и чинии, вече не са разрешени в ЕС. С това простичко действие ние помагаме за борбата срещу замърсяването.

 

ПРОИЗВЕЖДАМЕ ВЪЗОБНОВЯЕМА ЕНЕРГИЯ

Парниковият ефект. Слънчевите лъчи преминават през атмосферата и затоплят планетата. Но както се случва в парника, където отглеждаме зеленчуци и други растения, част от лъчите на Слънцето не напускат Земята. Това естествено явление се нарича парников ефект. Зелените дробове Благодарение на хлорофила зелените растения поглъщат парниковите газове и отделят кислород. Хората и автомобилите правят точно обратното — те поглъщат кислород и отделят CO2 (въглероден двуокис). Този газ допринася най-много за парниковия ефект и глобалното затопляне. Това означава, че правим обратното на това, което правят растенията. Когато унищожаваме тези растения, ние унищожаваме зелените дробове, които осигурява необходимия за живота ни кислород.

 

ХРАНИМ СЕ ЗДРАВОСЛОВНО

Да се храним здравословно означава да ядем по малко от всичко, което ни е необходимо — нито повече, нито по-малко. Затова в идеалния случай земеделските стопани и животновъдите би трябвало да произвеждат голямо разнообразие от храни, които са достатъчни за всички. Кратка история на общата селскостопанска политика През 1957 г. шестте държави основателки — Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Нидерландия и Франция — решават, че в Европа никога повече няма да има глад. През 1962 г. те поставят началото на ОСП — общата селскостопанска политика. Целта била да се произвежда достатъчно храна за всички и земеделските стопани да могат да изкарват прехраната си от своята земя. Европейските земеделски стопани получавали финансова подкрепа и можели да произвеждат толкова, колкото искат. Но понеже те произвеждали толкова много, имало хиляди тонове храна, която никой не искал да купува. Какво разхищение!

По-добра организация от 80-те години на XX век насам От 80-те години на миналия век земеделските стопани вече не могат да произвеждат каквото и да е по какъвто и да е начин. Сега най-важно е да се произвеждат качествени храни. Освен това има правила за по-добро отношение към животните. Европа насърчава земеделските стопани да се занимават и с други дейности. Например: ‣ Чувал/а ли си за селски туризъм? ‣ Посещавал/а ли си някога ферма? ‣ Случвало ли ти се е да купуваш продукти направо от ферма? Днес се храним разнообразно и качествено Днес земеделските стопани и хранителните магазини вече трябва да поставят лога и етикети върху опаковките на храните „от фермата до трапезата“. Тези етикети ни казват как е произведен хранителния продукт, след коя дата той вече не става за ядене и т.н. Върху яйцата например винаги има код, който показва в коя държава са снесени и дали кокошките живеят свободно или в клетка.

 

СПОДЕЛЯМЕ БЕЗОПАСНО

Благодарение на интернет можеш да играеш онлайн, да слушаш музика, да търсиш видеоматериали и информация, когато пишеш домашните си. Освен това е чудесно да можеш да разговаряш с приятелите си или да споделяш снимки. Социалните мрежи, като Instagram или Snapchat, ти дават възможност да поддържаш връзка с приятелите си, да получаваш новини от семейството си, да правиш забавни снимки и понякога да намираш нови приятели. Хората често си мислят, че колкото повече приятели имат, толкова „по-популярни“ стават.

 

ПОМАГАМЕ НА БЕДНИТЕ СТРАНИ

Помощ за най-бедните. Както вече видяхме, една от основните ценности на Европейския съюз е солидарността. Един от примерите за това е борбата с бедността, която през 2019 г. все още е засягала всеки пети европеец. Освен това ние не сме сами в света. Знаеш ли, че над 700 милиона души живеят само с около 1,5 евро на ден? Такава бедност има в много държави в Африка, Азия и Латинска Америка. Твърде много хора на нашата планета все още нямат достъп до чиста вода, здравеопазване или образование. Наш дълг е да действаме! ЕС и неговите членове осигуряват повече от половината от помощта за страните по света.

 

ХУМАНИТАРНА ПОМОЩ

Всяка година природни бедствия, конфликти и войни засягат милиони хора по света. Хуманитарната помощ от ЕС допринася за спасяването на човешки животи и за осигуряването на храна, подслон, лекарства и питейна вода за нуждаещите се. Тя се използва за подкрепа на семействата, които трябва да напуснат воюващи страни, и за възстановяване на разрушени сгради. Защо е важно това? Да живеем заедно означава да споделяме моментите на щастие, но също така да ни е грижа за малките и за големите нещастия, застигнали нашите близки и далечни съседи. Солидарността е част от европейските ценности.

 

Ние

Нашият екип

Началник отдел Иновации и икономическо развитие
Янка Николова
Началник отдел "Иновации и икономическо развитие"
Старши експерт Иновации и икономическо развитие
Селвис Ибрахим
Старши експерт "Иновации и икономическо развитие"
Старши експерт Иновации и икономическо развитие
Далиа Ценкова
Старши експерт "Иновации и икономическо развитие"